aČlánky - Podnikání a služby

PR články od Vás pro Vás

Kadeřnictví, zednictví, oprava aut, výroba zboží a další služby všeho druhu najdete na sluzby.aclanky.cz

Těžký život samouka

Všichni to známe. Každý z nás se už párkrát zkusil naučit nějaký cizí jazyk. Studovali jsme ho ve škole, chodili do jazykových kurzů, platili si soukromé učitele atd. Nakonec jsme ale všichni dospěli ke stejnému závěru: ať je můj učitel, učebnice a škola jakkoliv kvalitní, vždy nejvíc záleží na mě a na tom, kolik času a úsilí věnuji studiu ve svém volném čase. Bez samostudia to zkrátka nejde. Existuje však spousta triků a dobrých rad, které nám učení mohou nejen usnadnit, ale také zpříjemnit. Podívejme se tedy, jak na to.

Nové návyky a realizovatelné cíle

Člověk si řekne „od pondělka začnu!“ a pustí se do toho. Otázkou je, jak dlouho Vám nadšení vydrží. Dříve či později, ono se nakonec vždy najde něco „důležitějšího“. Na začátku je potřeba postupovat pomalu, po malých krůčcích, stanovovat si realizovatelné cíle a novým návykům se učit postupně. Vyhnete se tím tomu, že po týdnu, kdy si už nenajdete čas sedět dvě hodiny nad učebnicí, propadnete velkému zklamání, že to nikdy nedokážete, že na to nemáte. První zásadní rada tedy zní: studujte každý den, sice krátce, ale intenzivně, a postupně se učte učit.

Pojmenujte svět kolem sebe

Pro zvládnutí jazyka je zásadní slovní zásoba. Při učení slovíček si zkoušejte vše, co vás v danou chvíli obklopuje, pojmenovat. Tyto předměty si můžete například dočasně polepit malými papírky obsahujícími jejich názvy v daném jazyce. Názvy si přečtete, kdykoliv se na věc podíváte, tím si je budete lépe pamatovat a také se Vám lépe spojí s jejím významem. Původně cizí slova se tak rychle stanou běžnou součástí vašeho života.
Slovíčka, která se Vám špatně pamatují, si raději někam vypište a několikrát denně se k nim vracejte. Můžete si je také nalepit na místa, na která často chodíte nebo se na ně díváte (monitor počítače, dveře místnosti).
Zkusmo se snažte překládat si veškeré věci, které Vás zrovna napadají. Představte si, jak byste reagovali v běžných situacích česky a věty si pak přeložte do cizího jazyka. Pomůže Vám, když si do mobilu nainstalujete slovník, abyste si mohli chybějící slovní zásobu ihned dohledat a v nejlepším případě také hned poznamenat.

Času je málo, proto ho využívejte na maximum

Pokud jezdíte do práce či do školy jinak než autem, určitě se vyplatí věnovat trochu času vytvoření kartiček se slovíčky. Připravte si je sami, čím více času se slovíčky strávíte a čím více smyslů do učení zapojíte, tím rychleji a snáze si je zapamatujete. Neustále si vše opakujte!

Vše souvisí se vším

Mnemotechické pomůcky jsou skvělým pomocníkem, a to především ve chvíli, kdy si danou věc nedokážete zapamatovat běžným způsobem. Tvořte si své vlastní na základě asociací, které vás přirozeně napadají. Uvidíte, že to funguje.

Filmy jako odpočinek a studium zároveň.

Sledování filmů v originále je nenásilný a velmi přirozený způsob osvojování jazyka, především v jeho mluvené podobě. Seznámíte se také s různými přízvuky a variantami jazyka. Začněte klidně s českými titulky, brzy však přejděte na ty anglické (německé, …). Ještě lépe než filmy fungují seriály. Setkáváte se stále dokola se stejnými postavami, stejnými hlasy, na něž si po čase zvyknete natolik, že Vám i ty cizojazyčné titulky přijdou na obtíž.

Mluvit, mluvit, mluvit!

Poslední rada zní – zbavte se ostychu a co nejvíce novou řečí mluvte. Se svým učitelem, s přáteli, se svým domácím mazlíčkem, nebo klidně sami se sebou! Jde o to, zvyknout si na to, že cizím jazykem mluvíte, že původně cizí slova vyslovujete a používáte.

Doufám, že Vám tyto rady při studiu cizího jazyka pomohou. Nezapomeňte však, že na to všechno nemusíte být sami! Jazyková škola vám se studiem pomůže a poradí. Stačí si vybrat jazykové kurzy, které budou odpovídat vaši úrovni jazyka.

  • Linkuj.cz!
  • Top Články.cz
  • Jaggni to!
  • MediaBlog.cz
  • Bookmarky.cz
  • del.icio.us
  • Google Bookmarks
Zařazeno v: Vzdělávání

Emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované položly jsou označené *

*